Madagaszkár


- Az időeltolódás GMT +3 óra, az elektromos áram többnyire 220 V, 50 Hz, pénznem az ariary (MGF), telefon országkód (261).
- Érdemes a bőröndöket még Budapesten (ill. majd a visszaútra is) befóliáztatni, esetleg lelakatolni, felcímezni
- A VÁROSBAN FOKOZOTTAN FIGYELNI KELL A ZSEBTOLVAJOKRA, főképp a piacokon és sötétedés után. Érdemes fokozottan figyelni az értékekre: a háton hordott táskát megfordítani, „előre venni”, vagy esetleg lakattal zárni, az értékeket javasolt ruházat alatt hordható, nyakba akasztható vagy derékra szerelhető titok pénztárcában tartani.
- A madagaszkári valuta az ariary.
- Dollárban és euróban érdemes költőpénzt hozni, majd helyben váltani.
- Nagyobb városokban ATM-ekből könnyen tudunk pénzt felvenni. A BNI bank automatáinál elfogadják a Visa, Visa Electron és MasterCard kártyákat.
- A helyi piacok mellett a nagyobb városokban európai típusú szupermarketek is találhatók, ahol európai termékeket is lehet vásárolni, ha hazai ízekre vágynánk az út során.
- Vanília: Madagaszkáron a világpiaci és európai áraknál sokkal kedvezőbben vásárolhatunk kiváló minőségű vaníliát. Érdemes az utazás előtt körbekérdezni az ismerőseink között, mert érdemes nagyobb tétel vásárolni.
- Fényképezés előtt mindig kérjünk engedélyt. Kifejezetten ügyeljünk erre síremlékek, emlékművek esetében.
- Kisebb településeken, falvakban érdemes elsőként felkeresni a helyi vezetőt. Az ő engedélye és jóváhagyása sok esetben segítségünkre lehet, garantálhatja biztonságunkat és több kellemetlenséget megelőzhet.
- Madagaszkáron rengeteg tabu szabályozza a mindennap életet, melyek régiónként változnak. Ezek vonatkozhatnak étkezési tilalmakra (sertés, stb.), öltözködésre, köszöntésekre. Ezekről érdemes a helyi túrvezetőtől előre informálódni.
- Nagy segítséget jelenhet az út során, ha pár helyi kifejezést, köszöntés megtanulunk.
- Hivatalos személyekkel csak udvariasan és tisztelettudóan bánjunk. Az uram/hölgyem megszólítás a helyi változata a „tompoko”.
- Víz- és áramszolgáltatás szünetelése előfordulhat. Amikor van áram, érdemes feltölteni minden elektromos berendezést, illetve elemlámpát estefelé kézközelben tartani. Érdemes fejre szerelhető elemlámpát hozni.
- Célszerű hozni 1-2 garnitúra tartalék elemet magunkkal, hogyha szükség lenne rá, legyen kéznél.
- Alapvetően Madagaszkáron az európai típusú konnektorokat használják.
- Tartózkodjunk a csapvízfogyasztástól. A boltokban, büfékben kapható üdítők, sörök, azonban biztonságos.
- Gyomorfertőtlenítésre érdemes magunkkal hozni wiskey-t, pálinkát, vagy helyben is beszerezhető. SOHA NE KÉRJÜNK JEGET AZ ITALUNKBA, SOK ESETBEN CSAPVÍZBŐL KÉSZÜL.
- Vigyázzunk a saláták és tengeri ételek fogyasztásával. Csak jól átsült ételeket együnk meg.
- November és április között trópusian forró és esős klímára számítsunk. Régiónként változhat a csapadék mennyisége, azonban jelentős szárasságra ne számítsunk utunk során.
- sapka / kalap, hölgyeknek vékony fejkendő (bár a helyi piacon tudunk venni szépet, olcsón)
- törlőkendő, kézre, arcra
- lábspray
- nagyfaktorú naptej
- hosszú ujjú felső és nadrág (szúnyogok kirajzási időszaka kora estétől hajnalig)
- szúnyogirtó spray
- gyógyszerek: mindenre, ami emésztéssel összefügghet, hasmenésre, szorulásra, Immodium, Daedalon, bélfertőtlenítő (pálinka, szeszes ital), továbbá az esetlegesen szükséges saját gyógyszerek
- Malarone malária tabletta esetében minden nap egy tabletta az utazás időtartamáig – 1 nap és plusz 7 nap
- moszkító-háló (helyszínen venni kevésbé költséges)
- nyári viselet, papucs, de egy zárt lábbeli is szükséges
- 1 elegáns, de többségében laza, nőknél nem hivalkodó, sportos könnyű öltözet
- ruhák nagyon használódnak, igénybe lesznek véve, legyen a fő szempont a prakti- kum és a visszafogottság o jól zárható táska, övtáska/hátizsák
- ajándékok – parfümnek, ruhaneműnek, gyerekek iskolaszereknek, játékoknak örülnek a legjobban
- értékes órát, telefont, számítástechnikai eszközt (pl. értékes notebookot), ékszert, szemüveget érdemes itthon hagyni
Madagaszkárról hosszabban
Általános Adatok
Madagaszkár szigetország az Indiai-óceánon, Afrika délkeleti partjainál, a világ negyedik legnagyobb szigete.
Területe: 587 041 négyzetkilométer.
Régebbi neve: Malgasz Köztársaság
Főváros: Antananarivo
Pénznem: madagaszkári ariary
Népesség: 24,89 millió (2016)
Hivatalos nyelvek: francia, malgasz nyelv.
Összes GDP: 20,610
Egy főre jutó: 943 USD
Kutatók régen úgy vélték, hogy Madagaszkár i.e. 500 és 200 között népesült be Borneó szigetéről érkezett népekkel, később pedig mozambiki bantukkal. A 7. sz-ban muszlim kereskedők telepedtek le az északnyugati parton, és a malgasz nyelvet arab betűkkel kezdték írni. A középkori törzsfőnökök kereskedelmi kapcsolatai elérték Kelet-Afrikát, a Közel-Keletet és Indiát. A legújabb kutatások szerint a szigetet 800 körül népesítették be. A 16. sz-ban portugálok kezdtek kereskedni az országgal. 1665-ben a Francia Kelet-Indiai Társaság igazgatója a szigetre vitorlázott. A francia gyarmatalapítási kísérlet kudarcba fulladt, de a közeli Réunion és Mauritius szigeteken kikötőket létesítettek. A század végén a franciák kereskedelmi állomásokat nyitottak a keleti parton. 1824-ig Madagaszkár kalózok vadászterülete volt. Sok európai tengerész szenvedett hajótörést a partoknál. Köztük Robert Drury, kinek útleírásából megismerhető a dél-madagaszkári élet.
Erre az időszakra esik Benyovszky Móric (1746-1786) „királysága”. A magyar és lengyel főnemes híres utazó, kalandor, emlékíró volt. 1774-ben Madagaszkáron francia megbízásból megalapította Louisbourg települést, gyarmatosította az addig független szigetet. 1776-ban a bennszülöttek királyukká választották, de lemondott tisztségéről. A magyar és osztrák elutasítás után amerikai kereskedők szolgálatába állt, így tért vissza a szigetre. Ellensége, egy francia kormányzó megtámadta. Benyovszky a csatában életét vesztette. Francia nyelvű emlékiratait Jókai Mór fordította magyarra. Cseke Zsolt geográfus filmrendező 1995-ös expedíciója során egy jelképes síremléket is emelt Madagaszkár Keleti-fokánál (Cap Est) azon a helyen, ahol a grófot feltehetőleg megölték. Az emlékművet a helyiek kincskeresés közben tönkretették. 2017. áprilisában Cseke Zsolt újra felépítette.
A 19. sz-ban merina uralkodók kiterjesztették hatalmukat a sziget legnagyobb részére. Mauritius brit kormányzójával megállapodtak a rabszolga kereskedelem betiltásáról. A brit befolyás idején a merina udvar áttért a keresztény hitre. 1883-ban a franciák megtámadták Madagaszkárt, melynek végén Antsiranana várost és az északi partot Franciaországhoz csatolták. 1896-ban a merina monarchia véget ért, a királyi családot Algériába száműzték. A II. világháború idején madagaszkári katonák is harcoltak Franciaországért. A németek először azt tervezték, hogy az összes európai zsidót Madagaszkárra deportálják, de ez nem valósult meg. Brit csapatok azért foglalták el a szigetet, hogy itt megakadályozzák a japán tengeralattjáró bázis kiépítését. 1958-ban kiáltották ki a Malgaszi Köztársaságot autonóm államként a Francia Közösségen belül. 1960-ban nyerték el teljes függetlenségüket.
Mivel a sziget korán levált minden más kontinensről, élővilága teljes elszigeteltségben tudott fejlődni, így az igen egyedinek számít. Ezért Madagaszkár önálló földrésznek is tekinthető, mert az itt élő fajok 90 %-a endemikus élőlénynek számít, azaz sehol máshol a Földön nem található meg.
A központi magasföld völgyeiben rizstermesztés folyik. Legmagasabb pontja a 2876 m magas Maremokotro. Keleten meredek lejtő vezet a parti síkságra, az óceán partját lagúnák szegélyezik. A nyugati síkság a szélárnyékban lévő száraz oldal. A hordalékkal feltöltődő folyók árvízveszélyt jelentenek. A lagúnákat és a víztározókat 460 km hosszú csatorna köti össze. Az ország éghajlata trópusi, a passzátszél keletről fúj. Két évszak van, a forró esős évszak (novembertől áprilisig tart), és a hűvösebb száraz évszak. Időnként trópusi ciklonok pusztítanak.
Az ősi Gondwana szuperkontinens 135 millió éve vált szét egy Madagaszkár, Antarktisz, India és egy Afrika, Dél-Amerika földrészre. Előbbi 88 millió éve vált ketté Madagaszkárra és Indiára. Madagaszkár közelebb van Afrikához, élővilága mégis inkább indiai jellegű. A szeles keleti tájakat eredetileg trópusi őserdő borította, melyet nagyban veszélyeztetett az erdőirtás. A nyugati oldalon trópusi lombhullató erdők honosak, a legszárazabb vidékeken félsivatagi tüskés bozótosok. A sziget flóráját olyan ritka növények is jellemzik, melyek csak itt találhatóak, vannak majomkenyérfák is. Faunájából a félmajom fajta makik és a kaméleonok a legnépszerűbbek. Érdekesség, hogy Madagaszkáron afrikai nagyvad és mérges kígyó nincs. Az ország legnagyobb ragadozója a fossza, melynek hossza 70-80 cm, súlya 5,5-8,6 kg. Helyi állatfajták a cibetmacskák (mungo), denevérek, boakígyók, leguánok. A süntanrek hasonlít az európai sünre, pedig nem áll rokonságban vele. A honos folyami disznó a szigeten kívül Afrikában is él. A gyíkok alrendjébe tartozó kaméleonok legtöbb faja itt megtalálható. Képesek függetlenül mozgatni a szemüket, és ha rovarra vadásznak, kiöltik hosszú, ragadós nyelvüket. A hüllők közül nílusi krokodil is él itt. A legismertebb madagaszkári makifajok (lemurok): a gyűrűsfarkú maki, az indri, a véznaujjú maki, az ugrómakik családjába tartozó szifakák, és a világ legkisebb főemlőse, az egérmaki.
Az ember betelepedése óta Madagaszkáron már egyes fajok kipusztultak, mint pl. az elefánt madár, a madagaszkári víziló, és az óriás lemurok. Sok túlélő faj továbbra is veszélyeztetett, mint a legtöbb maki. Szerencsére a vadon élő állatfajok és élőhelyük védelmére sok nemzeti parkot hoztak létre.
Természeti Világörökségi helyszínek
Tsingy de Bemaraha Természetvédelmi Terület – A nyugati parton lévő terület látványos karsztvidéket, éles és magas mészkőtornyokkal szabdalt felföldeket és mangrove mocsarakat foglal magába. Legfontosabb része egy 1500 négyzetkilométeres élőhely, mely a csak Madagaszkáron élő lemurok otthona. A „tsingy”, ami nehezen megközelíthető, sűrűn egymás mellett elhelyezkedő, éles és magas mészkőtornyokból álló kőerdő, a kaméleonok egyetlen itteni előfordulási helye. A park számos orchideafajnak is élőhelye.
Atsinanana esőerdői – A sziget keleti részén hat nemzeti parkot foglal magába (Marojejy, Masoala, Ranomafana, Zahamena, Andohahela, Andringitra) Az illegális fakitermelés és orvvadászat matt az UNESCO felvette a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájára, mivel az itt élő állatok élettere leszűkült. Az eredeti esőerdőnek mára csak 8,5%-a maradt meg.
Világörökségi helyszín
Ambohimanga Királydombja – A Merina Királyság egykori központja, a madagaszkáriak kulturális identitásának legfontosabb szimbóluma, Madagaszkár államának alapító helye. A 18. sz. végén a merina királyok egyesítették az országot. 1896-ban a sziget francia fennhatóság alá került. A főváros Antananarivo lett, viszont a hely továbbra is szentnek számított a madagaszkáriak szemében, jelenleg is sok zarándok keresi fel. A főváros közelében fekvő domb egyike a környék tizenkét szent helyének. A helyszín a királyi városból, a temetőből, a királysírokból, a királyi palotából és a palotát védő, rózsafából készült erődből áll. Az épületegyüttest ünnepségek és szertartások alkalmából ma is használják.
Legfontosabb látnivalók - érdekességek
A Sainte-Marie sziget – Madagaszkár keleti partvidékének északi részénél található a 49 km hosszú sziget, mely egykor a kalózok törzshelye volt, kiknek legendája ma is él. A sziget érintetlen vidékei, mesés tengerpartjai, lagúnái miatt igen kedvelt hely. Itt vannak Madagaszkár legjobb búvárhelyei is. Kis szerencsével láthatunk tengeri teknősöket, és hallhatjuk a bálnák énekét, főleg akkor, ha részt veszünk egy bálnamegfigyelésen.
Madagaszkár egyik legnépszerűbb turisztikai látványossága a keleti part mentén, a Sainte-Marie szigetnél szervezett bálna les túra, melynek során közvetlen közelről figyelhetjük meg a vándorló bálnák életét.