Kenya
Hasznos utazási tanácsok Kenyába utazóknak
Egészségügyi előírásokKötelező oltás: nincs. A malária megelőzésére saját belátás szerint a Malarone nevű gyógyszer szedhető.
Vízumot az utazás előtt, elektronikusan kell kérvényezni, 50 USD ellenében, melyet bankkártyával lehet fizetni a vízumkérő lap kitöltése után, és amelyhez szükség van egy jpg formátumú, színes igazolványképre elektronikusan. A vízum általában 3 hónapig érvényes. Az előírások szerint az útlevélnek a belépéstől számított 6 hónapig érvényesnek kell lennie.
Utunk során adódnak olyan helyzetek, ahol apróbb ajándékokat adhatunk azoknak, akikkel megismerkedtünk, összebarátkoztunk. Ajándéknak érdemes hozni: ruhákat, cipőket (használtakat is akár, de még jó állapotban lévőket), írószereket, füzetet, cukorkát, képregényt, focilabdát, tollaslabdát, készségfejlesztő játékokat.
A legelterjedtebb pénznem az amerikai dollár (USD). Érdemes készpénzt hozni. Bankautomaták is találhatók az úton. A helyi pénznem a tanzániai shilling, de a dollárt szinte mindenhol elfogadják a turisták által gyakran látogatott helyeken. Arra figyelni kell, hogy a kisebb pénzt, az 1, 2, 5 dollárosokat alacsonyabban váltják át a helyi pénznemre, mint az 50 vagy 100 dollárt.
Az egész útra kb. 250 USD a javasolt minimum zsebpénz. (Egy sör kb. 2 USD, egy üveg víz 1 USD.)
A túravezető utasításait, javaslatait érdemes követni. Helyzetenként és helyenként változó, hogy mennyire lehet könnyen fotózni.
hozzatok. Aki tudja magáról, hogy több technikai eszközt töltene, érdemes hoznia több
férőhelyes hosszabbítót.
Kenya egész évben alkalmas helyszín az állatok megfigyelésére. A parkon belül folyamatosan tanulmányozható az állatok vándorlása, amint követik, mikor merre találják az esős területeket. Kenyában általában a március és az április számítanak esős hónapoknak.
Egyéb hasznos:
- Kenyában kellemes nyári meleg lesz. Napközben sok napsütés, nyárias idő, 30-33 C fok, erős UVA és UVB sugárzás. Magasfaktorú naptej, napszemüveg, sapka javasolt. Estefelé lehűlhet kicsit. Szúnyog kevés szokott lenni, szúnyogok kirajzási időszaka napnyugtától napfelkeltéig. Ajánlott protokollunk: zárt cipő, zokni, hosszú nadrág a vacsora előtt, szúnyogspray (magyar gyógyszertárakban kapható teljesen jó) a kezünk ügyében, ha kellene.
- Kenyai schillinget megérkezés után a reptéren tudunk majd gyorsan, megfelelő rátán váltani.
- Nylon szatyrot vinni tilos! 2017. augusztus 28-tól egy új rendelet lépett hatályba, miszerint tilos Kenyába nylon szatyrokat, zacskókat, csomagolóanyagokat bevinni. Kérünk, hogy amit külön csomagolnál a bőröndben papírzacskóba, textilzacskókba tedd.
Kenyáról hosszabban
A Kenyai Köztársaság egy kelet-afrikai magasföldön, az Egyenlítő mentén fekszik.
Főváros: Nairobi
Pénznem: kenyai shilling
Hivatalos nyelvek: szuahéli, angol
Népesség: 48,46 millió (2016)
Egy főre jutó GDP: 1 200 USD
Terület: 581 787 négyzetkilométer
Keleti partvidékét az Indiai-óceán határolja, itt mangrove mocsarak is vannak. Belsejében a nagy kiterjedésű síkságokat hegyek tagolják. Középső és nyugati részén a világhírű Hasadék-völgy található, és az ország két legmagasabb hegycsúcsa. Nyugat-Kenyában van Kelet-Afrika egyik legnagyobb esőerdője. Az ország északi részén a Turkana-tótól délre a Teleki Sámuel által megtalált és róla elnevezett vulkán fekszik. Kenya éghajlata változatos, a hűvösebbtől az egész forróig. Az óceánnál trópusi. Kenya belső területein száraz és forró az időjárás, szinte csapadékmentes, nagyok a hőingadozások. A magasabb hegyeken hűvös lehet egész évben. Az ország természeti képét a Hasadék-völgy uralja. A szédítő mélységű szurdokvölgyek lenyűgöző láncolata 5000 km hosszan követi a földkéreg repedését. Jellegzetességei a kerek csúcsú kúphegyek és a keskeny, mély vályúk. Legmagasabb pontja a Kenya-hegy, melyről nevét kapta az ország, 5199 m. A Hasadék-völgy választja el az óceánpart síkságait és a belső fennsíkokat. A völgy keleti peremén, a magasföldön fekszik a főváros, Nairobi. Legjelentősebb folyója a Tana. Legnagyobb tavai a Viktória-tó és a Turkana-tó. (Rudolf-tó vagy Jáde-tenger)
Kenyában minden nevezetesebb afrikai állat nagy számban él. A nemzeti parkok óvják az állatvilágot. Néhány jellegzetes állat: cerkófmajom, pávián, hiéna, oroszlán, elefánt, orrszarvú, víziló.
Kenya területén már 2 millió évvel ezelőtt éltek a Homo Sapiens elődei. A 8. sz-ban arab tengerészek településeket hoztak létre a partvonal mentén. Az 1500-as években ezeket elfoglalták a portugálok. Ekkor már több, mint 40 népcsoport élt itt, a legnagyobb a kikuju törzs. 1890-ben az ország brit felügyelet alá került, 1920-ban brit királyi gyarmat lett, amikor Brit Kelet-Afrikához csatolták. 1963. december 12-én Kenya függetlenné vált. Az 1990-es években a korrupció eluralkodott, a kormány visszautasított minden külföldi segélyt, és természeti katasztrófák sora is sújtotta az országot. Az árvizek tönkretették az utakat, a hidakat, a termést, a malária és a kolera megsemmisítette az egészségügyi rendszert. 2000 augusztusában az ENSZ szerint 3 300 000 kenyai éhezett az országban, a pusztító kelet-afrikai szárazságok miatt.
Természeti Világörökségi helyszínek
Mount Kenya Nemzeti Park – Afrika legváltozatosabb nemzeti parkja az 5199 m magas Kenya-hegy kettős hegycsúcsát és a környező hegyet foglalja magába, mely egykor vulkán volt. A hegy oldalán változatos növényzónák alakultak ki, lombhullató erdők, bambuszerdők, füves térségek, hangafüves puszták – a magasságtól függően, felettük a hegy csúcsáig gleccserek, tavak és sziklák – növényzet nélkül. Az alacsonyabb területek állatai az óriásdisznó, az elefánt, az orrszarvú, a kelet-afrikai szirtiborz. A park 150 madárfaj élőhelye. A hegyet a környező népek szentnek tartják, és fontos helyszíne vallási szertartásaiknak.
Turkana-tó Nemzeti Park - Kenya északnyugati részén. A tavat félsivatagos fennsík övezi, melynek szélén vulkánok emelkednek. Oroszlánok, zebrák, antilopok, gazellák, gázló-, és vándormadarak élőhelye. A tó Afrika legsósabb tava, közepén emelkedik az 5 négyzetkilométeres vulkanikus szikla, a Central Island, vízimadarak kedvelt fészkelőhelye. Ettől délre víziló populációk élnek.
A Világörökség javaslati listáján szerepel még a Bogoria-tó Nemzeti Rezervátum, a Naivasha-tó Nemzeti Park és a Nakuru-tó Nemzeti Park is.
Nemzeti Parkok
Tsavo Nemzeti Park – Az ország legnagyobb nemzeti parkja, különleges állatfajok megmentésére is szolgál.
Masai Mara Nemzeti Rezervátum – A leglátogatottabb szafari park, maszáj faluval, Nairobitól nyugatra. A tanzániai Serengeti Nemzeti Parkkal egybefüggő területet alkot. A turisták sokszor csak azért mennek Kenyába, hogy ezt láthassák, mert ez a klasszikus szavanna, amelyet jól ismerünk az Afrikában játszódó természet-, és kalandfilmekből. Állatvilága elképesztően gazdag. A főidényben a romantikát rontja sajnos, hogy annyi itt az ember, mint az állat. (oroszlánok, elefántok, zebrák, vízilovak) Legnagyobb látványossága a gnúk éves vándorlása. Eredetileg ez a vidék volt a maszaik (maszájok) otthona, de elköltöztették őket. A park kapuja előtt van a maszáj falu, a vidék őslakosainak folklórtelepülése.
Amboseli Nemzeti Rezervátum – A Hasadékvölgy Tartományban található, Kenya déli részén, közel a tanzániai határhoz. Fő látványossága a 650 tagból álló elefántpopulációja. Itt él a veszélyeztetett fekete rinocérosz. A park háttereként a Kilimandzsáró hófödte csúcsa szolgál, mely innen 40 km-re tornyosul a felhők fölé. Megfordult itt Ernest Hemingway és Robert Ruark, akik ebből a környezetből merítettek ihletet kalandos vadásztörténeteikhez.
Kenya Világörökségi helyszínei
Lamu óvárosa – Kelet-Afrika legrégebbi és legjobb állapotban megőrzött szuahéli települése. Az Indiai-óceán azonos nevű szigetének városa már a 12. sz-ban lakott volt. Arab kereskedők és a helyi bantu lakosság egy sajátos közös kultúrát hozott létre, és a legfontosabb szuahéli központtá vált. A 16. sz-ban portugálok kezére került, a 19. sz.-tól európai, perzsa és indiai hatások érvényesültek, ezek ma is felismerhetők óvárosában. Épületei korallkőből és mangrove fából készültek. A fehérre meszelt többszintes házak és szűk sikátorok még 1830 előtt készültek. Lakói ma is fafaragásukról és a kosárfonásról ismertek. A 19. sz. óta muszlim vallási fesztiválok színhelye is.
A szent Mijikenda Kaya erdőség – A Világörökségi helyszínhez tartozó 11 erdős terület a kenyai partvidék egy 200 km-es szakaszán helyezkedik el. A „kaya” nevezetű falvakat a mijikendák megerősített településeit erdei tisztásokon létesítették. Egy tipikus kayát kör alakú cölöpkerítéssel vettek körül, a házakat a kerítés mellé építették, a település közepén pedig vagy egy liget, vagy egy morónak nevezett zsúptetős épület állt. Az erdős területek szorosan összekapcsolódnak a mijikendák spirituális világával, itt állították fel őseik szentélyét, ide temették halottaikat.
Fort Jesus – Az erőd a 16. sz. végén épült Mombasában. A portugál hadi építészet legjelentősebb és legjobb állapotban megőrzött emléke. A hely egy évszázadon át állt portugál fennhatóság alatt. Céljuk az Indiai-óceánon folytatott kereskedelem ellenőrzése volt. A reneszánsz hadi építészet elvei alapján építették. Arab és angol uralom alatt is állt.
A Nagy Hasadékvölgy tórendszere – Három, egymással kapcsolatban lévő tóból, a Bogoria, a Nakuru és az Elementaita tóból, valamint vízesésekből, gejzírekből, hőforrásokból, mocsarakból, erdőkből, szavannákból áll. A Föld egyik legváltozatosabb madárpopulációjának otthona. Itt van a nagy fehér pelikán költőhelye, 4 millió flamingó élőhelye, a fekete orrszarvú, a zsiráf, az oroszlán, a gepárd otthona is.
Legfontosabb látnivalók - érdekességek
Kenya-hegy – Afrika második legmagasabb hegye a Kilimandzsáró után. (5199 m), egy egyedül álló kialudt vulkán. A kikuju törzs hite szerint a főisten, Ngai a hegyen él, melyet ők Kirinyaga néven ismernek. Megmászni először Teleki Sámuel és az osztrák Ludwig von Höhnel próbálta 1887-ben. A délnyugati lejtőn 4350 m-ig jutottak. Teleki kőzetmintákat gyűjtött, és bebizonyította, hogy a hegy vulkáni eredetű. 2003. júliusában egy dél-afrikai repülőgép a hegynek csapódott, 14-en életüket vesztették.
Gedi romjai – A falu az Indiai-óceán partvidékén található, a régión legnépszerűbb turistalátványossága. A 13. sz-ban alapított kikötő mára romvárossá vált. Épületeinek stílusa a szuahéli építészethez köthető. Látványossága a Nagy Mecset romjai.
Mombasa – Kenya második legnagyobb városa fontos kikötő az Indiai-óceán partján. Főképp iszlám hívő mijikendák és szuahélik lakják. A település a Mombasa-szigeten fekszik, az arabok alapították. A portugálok sokszor ostromolták, de nem tudták bevenni. 1698-ban Omán szerezte meg a várost. 1856-ban a Zanzibári Szultánság majd a Brit Birodalom része lett. Látnivalói: a Fort Jesus Múzeum, az óváros, a nagypiac, a Haller Park és az Agyarak (városkapuk).