Egyiptomban jártunk tanulmányúton - utazási blog és beszámoló
Három szó jut eszembe Egyiptomról, ha visszagondolok egy hetes utazásunkra, melyre 2023. április 4.-én indultunk, és amelyről április 11.-én tértünk vissza: Monumentális, felfoghatatlan, misztikus.
Az Utazz Afrikába Utazási iroda csoportja utazott ki a tavaszi szünetben, és mivel mi lényegében csak 2022 szilvesztere óta utaztatunk ebbe a közel 110 millió lakost számláló, észak-afrikai országba, így egy tanulmányút keretében jómagam, Szilasi Ildikó az utazási iroda alapítója hét éves kislányommal (az afrikai családi utazások népszerűsítésének égisze alatt) az Egyptair Légitársaságnak, és egyiptomi partnerünknek, a Blue Sky Travel -nek köszönhetően tanulmányúton vettünk részt.
Utazásunk első felében Kairót, Gízát és Szakkarát, majd Hurghadát érintettük. Maga az utazás meglepően kényelmesen és gyorsan telt. 3:20 perc menetidő Budapesttől Kairóig átszállás nélkül, és máris az afrikai földrészen találtuk magunkat. Lényegében felszálltunk, élveztük az Egyptair kényelmes és változatos fedélzeti szolgáltatásait (érintőképernyős monitor, filmek, zenék stb.), elfogyasztottuk bőséges és ízletes ételünket, és már szálltunk is lefelé, a 24 milliós Kairó megapolisz felé. A barnás- homokos kissé sivatagi jellegű táj látványa a repülőgépből, ahogy közeledtünk a föld felé, egy picit máris visszarepített bennünket az időben. Kairó és a Hotel Conrad Hotel máris pozitív, kellemes meglepetéssel töltött el bennünket. Minden ment, mint a karikacsapapás: a szobák kiosztása, a poggyász elszállítása a szobákba, máris érződött, hogy itt komolyabb turisztikai tapasztalattal van dolgunk, és képzettebb turisztikai személyzettel, mint több, kevéssé látogatott szubszaharai országban. Kényeztető luxus a Nílus partján, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a világ leghosszabb, 6695 km hosszú folyójára, amelynek Egyiptom területén már egyetlen mellékfolyója sincs, Kairón túl pedig több ágra szakadva deltatorkolattal ömlik a Földközi-tengerbe. Rendkívül bőséges, minden igényt kielégítő svédasztalos reggeli és vacsora várt minket, ahol tapasztalt utazók lévén, bár roskadoznak a salátás pultok, inkább a levesek, a párolt és sült zöldségek, a jól átsütött húsok környékén nézünk szét. Ramadán hónap van, az édességes pult roskadozik a datolya-hegyek és a különféle mézes- cukros arab desszertek, baklavák alatt, nagy örömünkre. A kb. 10-15 cm átmérőjű ízes egyiptomi kenyér, másnéven Balady nagy kedvencünk, csicseriborsós és egyéb ízesítésű mártogatóssal fogyasztják. Az esti svédasztalnál általában van kuszkusz, bárány vagy kecske is, rendkívül ízletesen elkészítve.
Másnap izgatottan keltünk. Éreztük, hogy ez a nap más lesz, mint a többi. Az Egyiptomi Régészeti Múzeumban, az UNESCO Világörökségéhez tartozó helyszínen kezdtük kairói kalandozásainkat, amely a Tahrír téren áll, és legendás lazac színű épületében található a világ leggazdagabb, kb. 150.000 tárgyat számláló egyiptomi gyűjteménye. A legnagyobb látványossága talán Tutankhamon fáraó több, mint 10 kg -os aranyból és féldrágakövekből díszített halotti maszkja, illetve a hozzá kapcsolódó leletegyüttes. Howard Carter majd nyolc évnyi kutatómunka után, 1922. november 24.-én, Lord Carvaron jelenlétében kezdte meg a titkát 3300 éven át őrző sír feltárását a Királyok Völgyében, amely igazi világszenzációnak számított. Megtalálták a fáraó sérült múmiáját, továbbá 2000 tárgyat is, aranyozott ládákat, féldrágakövekkel díszített trónusát. Az egyiptomi túlvilághit szerint az elhunyttal együtt kell sírkamrájába temetni minden olyan használati tárgyát, amelyre a túlvilági életben szüksége lehet. Így láthattuk, hogy nem csak díszes ékszereit, de Tutankhamon szekerét, aranyozott és díszes ruháit, szandálját, társasjátékát is elhelyezték a sírban. Újabb felszisszenésre és elképedésre adott okot Tutankhamon nagyszüleinek mintegy 3300 éves múmia-párja. Thuya, a nagymama i.e. 1410-1360 között élt, és ötven éves korában hunyhatott el. Yuya 166 cm -es lehetett, mindkettőjük halálát, múmiájuk elemzése során kiderült, malária okozta, mindketten 50 éves koruk körül hagyták el az élők világát. Érdemes megnézni a mintegy 3300 éves mumifikált holttestekről készült fotókat. A hullámos hajtincsek, az ép csontok, az arcvonásaikat máig őrző testek jó állapotban maradtak fent az idők során.
Következő állomásunk a Gizai Nagy Piramisok voltak. Ha létezik olyan turisztikai látványosság Afrikában, amelyről nagy valószínűséggel mindenki tud, hallott, amiről mindenkinek a fejében él egy kép, ez az. Három nagy piramis emelkedik, melyeket a nagy szfinx őriz, mely a Föld egyik legnagyobb és egyik legrégebbi monolitikus, tehát egy mészkőtömbből faragott óriásszobra. Hossza 72.55 méter, magassága 20 méter, gigantikus arca 4,1 méter széles! Oroszlántestű és emberfejű lényt ábrázol, hozzávetőlegesen az i.e. 26. században készült. Ma teljes méretében látható, a tetejétől a sziklaágyig megtisztították, ennek viszont az az ára, hogy a sivatagi szél erősen koptatja, így ma veszélyeztetett műemléknek minősül. A piramisok építéséhez több millió több tonna súlyú követ használtak fel, a kövek egy részét 900 km-ről szállították a helyszínre. Máig találgatja a tudomány, pontosan milyen technológiával, hogyan tudták felépíteni több ezer évvel ezelőtt ezeket a grandiózus épületeket. Ebédünket a modern Pyramid Lounge étteremben fogyasztottuk el. Üvegfalain keresztül tökéletes és pazar panoráma tárult a piramismező felé. Míg eszünk, pillantásunk a piramisokra tapad. Olyan ereje, „mágiája” van, hogy nem tudjuk levenni a pillantásunkat róluk. Akármeddig elcsodálnánk őket, így este a látványos Fény- és Hangjátékokra is visszatértünk a helyszínre, mintegy búcsúzásképpen, a piramisoktól.
Második egyiptomi napunkon egy másik különleges helyre, Szakarrába, Dzsószer fáraó piamisához vezetett utunk. Szakarra az ókori Egyiptom egyik fővárosának, Memphisznek a legősibb, mintegy hét kilométer hosszú nekropolisza. 11 piramis és több száz régi tisztségviselő sírja található meg itt. Szakkara felé vezető utunkon, az oázisváros után élesváltás a kietlen sivatagi táj, a piramisfelé vezető úton jobb kéz felől megpillantjuk a Netflix dokumentumfilmjéből (Egy szakarrai sír titkai, 2020) is ismert régészeti ásatási helyszínt, ahol máig, folyamatosan izgalmas régészeti leletek kerülnek elő (oroszlán és állatmúmiák, Wahtye családjának titokzatos sírkamrája stb.) Mi Kagemni sírkamráját látogatjuk meg, aki ókori egyiptomi vezír volt a VI. dinasztia idején, Teti uralkodása alatt. Kagemni díszes sírkamráinak falai tele vannak mindenféle ábrázolásokkal, egy részük színes, mind rendkívül részletes és beszédes. Kagemni „önéletrajzát” olvashatjuk hieroglifák és domborművek formájában a falakon, megláthatjuk életének nagy mozzanatait és mindazt, amit halál utáni létében kíván magának. Különösen érzékletesek az állatokat (békák, szitakötők, pillangók stb.) és a mindennapi élet apró mozzanatait bemutató rajzok (halászat, áldozati állatok előkészítése áldozatra, tehénfejés, papiruszcsónakok stb.) Ismét egy újabb elképesztő élmény kordon, üvegfalak és elválasztók nélkül úgy nézelődni, „érintkezni” a több ezer éves rajzokkal, hogy ott vannak teljes valójukban előttünk: mintha csak tegnap készültek volna. Ha errefelé járunk, érdemes keskeny lépcsős folyosón „leereszkedni” egy piramis belsejébe is, igaz üres a sírkamra, mégis különleges élmény. A Kairóba visszavezető úton egy szőnyegkészítő műhelyt, és II. Ramszesz fáraó gránitszobrát is útba ejtheti az érdeklődő. A kisvárosban utcai díszek jelzik a ramadánt, a hentesnél tevehúsból lehet választani, az utcai árusok datolyát, egyiptomi kenyeret kínálnak, a város utcáin autók és zöldséget szállító szamaraskordélyok keverednek.
Utunk első fele, kulturális és történeti barangolásaink után Hurghada üdülőváros felé vettük az irányt, amely 450 km-re található Kairótól, 1 órás belföldi repülőjárattal érhető el. A Vörös-tenger partján fekvő fiatal üdülőváros és turisztikai központ kellemes kikapcsolódást nyújt. Mi a Sunrise Garden Hotel komplexumban kaptunk szállást. Az itteni turisztikai szolgáltatók pontosan tudják, mi kell a nyaralni vágyóknak és családosoknak: lényegében reggel héttől késő estig mindenfajta programmal készülnek, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt, hogy teljessé tegyék az utazási élményt. Van itt minden, mi szem szájnak ingere: 11 csúszda, több medence, egész nap sport – és szabadidős foglalkozások. Animátorok csapata harsogja félóránként a medence körül: jógaóra, zumba, aqua fitness, tánc, strandröplabda kezdődik. A gyerekklubban változatos kézműves foglalkozások, arcfestés, 20:30-21:30-ig minden nap gyerekdiszkó, majd színvonalas tematikus show az amfiteátrumban. A hotelen kívül számos fakultatív programból válaszhat az utazó: mi Paradise Islandra hajóztunk el, a Blue Sky Travel jóvoltából. Egy órányi hajókázás után kötünk ki a szigetnél, ahol strandolni, fotózkodni, inni- enni is lehet. Mi a bárban az ananászkoktélt próbáltuk ki, emlékezetesen finom és hűsítő ital: az ananász teljes lédús belét egy speciális eszközzel kiveszik, belét turmixolják, ízesítik, majd visszatöltik az ananászba. Érdemes megkóstolni. A bazársoron jó áron papiruszból készült könyvjelzőt, hűtőmágnest, illatosított arckrémet, és különféle teakeverékeket (hibiszkusz, tamarind, mangó stb.) érdemes vásárolni szuvenírnek.
Örülünk, hogy lehetőségünk volt megtapasztalni Egyiptomot, és meg vagyunk győződve arról, hogy érdemes a továbbiakban is egyiptomi utazásokat kínálnunk. Következő utunk a szilveszteri egyiptomi utazás lett, de Utazz Afrikábás stílusban már készül egy Egyiptom- másképp túra is…