Zanzibári fűszertúra - Kiss Nikoletta írása
Zanzibár a Tanzániához tartozó szigetcsoportok egyike. Tanzánia két szövetségi állama: Tanganyika 1961-ben nyerte el függetlenségét és 1964-ben egyesült Zanzibárral. Zanzibárt – illetve egy másik Tanzánához tartozó szigetet – és a Mafia-szigetet, együtt a fűszerek szigetének szokták nevezni.
Köztudott, hogy Zanzibár gazdasága a fűszertermelésre, valamint a turizmusra épül, ennek következtében nem lehet teljes a zanzibári kirándulás, ha nem látogatjuk meg a sziget egyik gondosan kiválasztott fűszereket termesztő farmját egy fűszertúra keretében. Az Utazz Afrikába Utazási Iroda rendszeresen szokott túrát szervezni a fűszerültetvényre, amely során próbára tesszük érzékszerveinket különböző fűszerek illatával, ízével – a chili erejétől kezdve a zöld kókuszdió frissítő, lédús beléig.
Zanzibár két szigetből áll: Unguja és Pemba elnevezésű szigetein egymás hátán sorakoznak a különböző fűszerültetvények, melyek közül a legjellemzőbbek fűszerek a következőek: a fekete bors, a szegfűszeg, a fahéj, a vanília, a kardamom, a gyömbér, a kurkuma, a tamarind, a koriander és a szerecsendió, arról nem is beszélve, hogy ezen fűszerek az év minden napján megtalálhatóak.
Ezek az ültetvények a gyamarti múlt előtt való tisztelgést szimbolizálják, továbbá lehetőséget nyújtanak arra is, hogy jobban megismerjük Zanzibár történelmét.
A következőkben néhány érdekesebb fűszer kerül bemutatásra:
A vanília a kosbor félék családjába tartozó nemzetségnek, illetve a nemzetségbe tartozó néhány faj fűszerként felhasználható termésének elnevezése. A vanília, az orchideacsalád egyetlen olyan tagja, amely ehető terméssel bír. Ebből a fűszerből a régi időkben még gyógyszert is készítettek, ugyanis teljesen ártalmatlan fűszer, így bárki fogyaszthatja, többek között kedélyjavító, idegnyugtató és étvágynövelő hatásai lehetnek. Illatának és aromájának köszönhetően rengeteg parfümnek adja az alapját, mivel más fűszerekkel is kiváló párost alkot, továbbá ételek és italok ízesítésére is használják. Érdekesség, hogy a vanília a sáfrány után az egyik legdrágább fűszerfajta, mivel évente csak egy napon virágzik és ha nem történik meg a beporzása, akkor termése sem lesz. Ezt követően még 8-10 hónapnak kell eltelnie, mire a termés beérik, és csak ezután jön a feldolgozása.
A szerecsendió a szerecsendiófa kemény magjának belseje, termőterületén gyümölcsét is fogyasztják: a napon kiszárítva félig fermentálják, az íze a kandírozott gyömbéréhez hasonlít. A szerecsendiófák akár 10-20 méteresre is megnőnek, örökzöld fák, melyek akár száz évig is elélnek, és egész évben teremnek. Az arab gyógyászatban gyógyszerként és afrodiziákumként tekintettek rá, a középkori Európában pedig a pestis egyik ellenszerének hitték, viszont nagyobb adagban méregként funkcionál, ugyanis túladagolva hosszan tartó hallucinációt, valamint rosszullétet, szédülést okoz. Ez a fűszer sem tartozik úgymondd az olcsó kategóriába, de ennek ellenére számos ételnek adja az alapját.
A kardamom a kardia és az amomun szavak összetételéből adódik, melynek jelentés a szív fűszere. A gyömbérfélék családjába tartozik, és akár a 2-3 méter magasra megnövő növény világoszöld termését használjuk fel. Termesztése bonyolult, ráadásul csak kézzel lehet begyűjteni, viszont igen kevés elég belőle, mert nagyon intenzív. Szintén használazos fűszer a gyógyszeriparban, ugyanis rágcsálása jót tesz a fogaknak, használják felfúvódás és rossz emésztés ellen, továbbá serkenti a szívizom működését. Természetesen ételek izesítésére is szolgál, továbbá tonizáló hatása révén a kozmetikai termékekben is felhasználják.
A tamarind, a magok körül többé-kevésbé duzzadt, hüvelytermése a Tamarindusz fának. Fűszerként használják az érett termésből nyert és megtisztított gyümölcspürét, továbbá desszertekbe, lekvárokba és mindenféle rágcsálnivalókba használják. Szintén rendelkezik jótékony hatással, ugyanis enyhe hashajtó hatású, székrekedéskor ajánlott a fogyasztása.
A csillaggyümölcs, más néven karambola, a madársóskafélék családjába tartozó örökzöld növény. A terméshús az édeskésen savanyútól a nagyon fanyarig változó íze jellemzi. A helyiek csillaggyümölcsöt a konyhaművészetben alkalmazzák előszeretettel, mint díszítőelem, de számos más országban fogyasztják salátákban vagy italok formájában. A helyeik szintén gyógyszerként is hasznosítják a karambolát, mivel alkalmas a koleszterinszint csökkentésére, továbbá ajánlják napszúrás, hányinger, gyomorrontás, meghűlés esetére is. Ezentúl a növény virágait köhögések enyhítésére, a leveleit reuma kezelésére használják.
- Kiss Nikoletta írása